IEC-C-1-150
IEC-C-1-150
IEC-C-1-150
DigiKey Part Number
2057-IEC-C-1-150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IEC-C-1-150
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Snap-In
Category
Filter Type
Unfiltered - Commercial
Manufacturer
Adam Tech
Accomodates a Fuse
No
Series
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Packaging
Bulk
Termination
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 19.90mm x 26.60mm
Connector Style
IEC 320-C14
Panel Thickness
0.059" (1.50mm)
Connector Type
Receptacle, Male Blades
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating - Appliance Inlet
15A
Approval Agency
CCC, cURus, ENEC
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC