EBPA-12-D-C is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 2 625
Datasheet
Similar
In Stock: 209
Datasheet
Image for EBPA-12-D-C is not available
EBPA-12-D-C
DigiKey Part Number
2057-EBPA-12-D-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EBPA-12-D-C
Description
EURO BLOCK
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Adam Tech
Current - UL
15 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
12
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
12
Contact Material
Brass
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.472" (12.00mm)