DB25-SL-25
DB25-SL-25
DB25-SL-25
DigiKey Part Number
2057-DB25-SL-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB25-SL-25
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DB25-SL-25 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Packaging
Tray
Current Rating (Amps)
3A
Part Status
Active
Backset Spacing
0.319" (8.10mm)
Connector Style
Features
Board Lock
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
250VAC
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Contact Form
Stamped
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C