BHR-24-VUA
DigiKey Part Number
2057-BHR-24-VUA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BHR-24-VUA
Description
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 24 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BHR-24-VUA Models
Category
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Mfr
Insulation Height
0.358" (9.10mm)
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions
Features
Polarizing Key
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
250VAC