25SH-B-04-TS
DigiKey Part Number
2057-25SH-B-04-TS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25SH-B-04-TS
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.098" (2.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
25SH-B-04-TS Models
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Series
Insulation Height
0.276" (7.00mm)
Packaging
Bag
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
White
Style
Current Rating (Amps)
3A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250VAC