ASPI-2010HC-100M-T
DigiKey Part Number
535-ASPI-2010HC-100M-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ASPI-2010HC-100M-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ASPI-2010HC-100M-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASPI-2010HC-100M-T
Description
FIXED IND 10UH 650MA 826 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 650 mA 826mOhm Max 0806 (2016 Metric)
EDA/CAD Models
ASPI-2010HC-100M-T Models
DC Resistance (DCR)
826mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
15MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Saturation (Isat)
800mA