ASPI-0418FS-221M-T3-view2
Abracon: Who We Are Today
ASPI-0418FS-221M-T3
DigiKey Part Number
535-15222-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-15222-1-ND - Cut Tape (CT)
535-15222-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASPI-0418FS-221M-T3
Description
FIXED IND 220UH 250MA 3.84 OHM
Detailed Description
220 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 250 mA 3.84Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
ASPI-0418FS-221M-T3 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
330mA
DC Resistance (DCR)
3.84Ohm Max
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
4.2MHz
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)