AEACAC053010-S868
DigiKey Part Number
535-14819-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AEACAC053010-S868
Description
RF ANT 868MHZ WHIP STR SMA ML
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA ISM, LoRa, LPWAN, Sigfox Whip, Straight SMA Male Connector Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AEACAC053010-S868 Models
Category
Antenna Type
Whip, Straight
Manufacturer
Abracon LLC
Number of Bands
1
Series
VSWR
3
Packaging
Bulk
Gain
2dBi
Part Status
Active
Termination
SMA Male
RF Family/Standard
General ISM
Mounting Type
Connector Mount
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Height (Max)
2.102" (53.40mm)
Frequency (Center/Band)
868MHz
Applications
ISM, LoRa, LPWAN, Sigfox
Frequency Range
833MHz ~ 903MHz