ACML-0805-121-T
DigiKey Part Number
535-ACML-0805-121-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ACML-0805-121-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ACML-0805-121-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACML-0805-121-T
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 800mA 150mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACML-0805-121-T Models
Category
Current Rating (Max)
800mA
Manufacturer
Abracon LLC
DC Resistance (DCR) (Max)
150mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.041" (1.05mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)