ABS05-32.768KHZ-1-T
DigiKey Part Number
535-ABS05-32.768KHZ-1-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ABS05-32.768KHZ-1-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABS05-32.768KHZ-1-T
Description
CRYSTAL 32.7680KHZ 12.5PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
32.768 kHz ±10ppm Crystal 12.5pF 90 kOhms 2-SMD, No Lead
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
90 kOhms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Supplier Device Package
2-SMD (1.6x1)
Frequency
32.768 kHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)
Load Capacitance
12.5pF