ABM7-16.000MHZ-D2Y-T
DigiKey Part Number
535-9840-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-9840-1-ND - Cut Tape (CT)
535-9840-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM7-16.000MHZ-D2Y-T
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±20ppm Crystal 18pF 50 Ohms 2-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ABM7-16.000MHZ-D2Y-T Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
2-SMD (6x3.5)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)