ABM10W-48.0000MHZ-6-D1X-T3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Abracon LLC
In Stock: 2 511
Datasheet
CTS-Frequency Controls
CTS-Frequency Controls
Diodes Incorporated
48 MHz ±10ppm Crystal 6pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
Abracon: Who We Are Today
ABM10W-48.0000MHZ-6-D1X-T3
DigiKey Part Number
535-13798-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM10W-48.0000MHZ-6-D1X-T3
Description
CRYSTAL 48.0000MHZ 6PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ABM10W-48.0000MHZ-6-D1X-T3 Models
Category
Load Capacitance
6pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
48 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)