GEN4-4DPI-43T_View 2
Case Study – Airinspace
GEN4-4DPI-43T
DigiKey Part Number
1613-1404-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GEN4-4DPI-43T
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 4.3"
Detailed Description
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color SPI 4.3" (109.22mm) 480 x 272
Category
Diagonal Screen Size
4.3" (109.22mm)
Viewing Area
95.04mm W x 53.86mm H
Series
Backlight
LED - White
Packaging
Bulk
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Dot Pitch
0.20mm W x 0.20mm H