SPD08-100-L-RB-TR
SPD08-100-L-RB-TR
SPD08-100-L-RB-TR
DigiKey Part Number
3M12040TR-ND - Tape & Reel (TR)
3M12040CT-ND - Cut Tape (CT)
3M12040DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPD08-100-L-RB-TR
Description
CONN EDGE DUAL FML 100POS 0.031
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.031" (0.80mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPD08-100-L-RB-TR Models
Category
Features
Board Guide, Latches
Manufacturer
3M
Mounting Type
Surface Mount
Series
Termination
Solder
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Material
Copper Alloy
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Gender
Female
Contact Type
Cantilever
Number of Positions
100
Color
Black
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Pitch
0.031" (0.80mm)