M3AWK-1006J
DigiKey Part Number
M3AWK-1006J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M3AWK-1006J
Description
IDC CABLE - MSC10K/MC10G/MPL10K
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Plug 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Manufacturer
3M
Features
Flange, Polarizing Key
Packaging
Bulk
Color
Gray, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Plug
Cable Termination
IDC
Number of Positions
10
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)