929450-01-36-I is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 7 208
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 2 028
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 226
Connector Header Through Hole 36 position 0.100" (2.54mm)
929450-01-36-I
DigiKey Part Number
929450-01-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929450-01-36-I
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
929450-01-36-I Models
Category
Contact Length - Mating
0.295" (7.49mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Overall Contact Length
0.535" (13.59mm)
Insulation Height
0.110" (2.79mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A