JMR03/10/20 Series DC-DC Converters
XP Power’s JMR03/10/20 series are ultra-compact 3 W to 20 W 4:1 input medical DC-DC converters
XP Power's JMR series comprises a range of compact, regulated PCB mount medical DC-DC converters that deliver power outputs ranging from 3 W to 20 W and offer single and dual output voltages ranging from 5 VDC to 15 VDC. They feature a 4:1 input voltage range and offer a ±10% output trim on single-output versions. Their ultra-compact design saves PCB area and allows more space for customer applications. The 3 W, 10 W, and 20 W models are housed in DIP16, DIP24, and 40.6 mm x 25.4 mm (1.6" x 1") packages, respectively. Their low no-load power increases efficiency and extends runtime in battery-powered applications.
- Power outputs from 3 W to 20 W
- Regulated single and dual outputs from 5 VDC to 15 VDC
- 4:1 input range
- Ultra-compact PCB mount package
- Low no-load power
- 10% trim on single output versions
- IEC60601-1 medical safety agency approvals
- 5 kVAC reinforced isolation
- 2 x MOPP at 250 VAC
- 2 μA patient leakage current
- Remote On/Off
- Short circuit, overload, and overvoltage protection
- -40°C to +100°C operating temperature