TMC2590-BOB40 Breakout Board
- TMC2590-TA stepper pre-driver and 40 V power stage
- Supply voltage: 5 V to 36 V (40 V limit with the onboard FETs)
- 2-pin x 12-pin, 0.1 in. header rows for pins/connectors
- IPhase, RMS: up to 2.8 A
- Configure via SPI and control via step/direction
- >24 V use with an optional low ESR electrolytic capacitor (ELCO), ca. 150 µF
- Board dimensions: 1.5 in. x 1.2 in. (W x H)