TP65H035G4WS SuperGaN® 35mΩ GaN FET
Transphorm's 650 V Gen IV SuperGaN device comes in a TO-247 package
Built using Transphorm’s JEDEC-qualified Gen IV GaN platform, the high-voltage TP65H035G4WS offers a 35 mΩ on-resistance in a standard TO-247 package allowing for easy drivability. The FET’s performance and overall design advantages are maximized when used in a bridgeless totem pole PFC topology. Part of the SuperGaN product portfolio, this device offers a 4 V threshold and ±20 V gate robustness with the highest quality, highest reliability (Q+R) GaN power semiconductors.
- AC/DC converters
- DC/DC converters
- DC/AC inverter systems