DRF960-24-1 DIN Rail Power Supply
TDK-Lambda's 960 W DIN rail power supply has a 1440 W peak capability
TDK Corporation's DRF series of AC-DC DIN rail mount power supplies now includes a 960 W rated model. The high 95% efficiency produces less internal waste heat, enabling electrolytic capacitors to run cooler, which provides a calculated life of in excess of eleven years with a 75% load at 230 VAC input. The unit can supply a peak load of 1440 W (24 V, 60 A) for up to 4 seconds to power capacitive and inductive loads. Applications include industrial process control, factory automation, and test and measurement equipment.
The power supply has a 24 V output, adjustable from 24 V to 28 V, using either the front panel mounted trim potentiometer or an external 5 V to 6 V source. The input range is 180 VAC to 264 VAC, withstanding surges of up to 300 VAC for 5 seconds. The operating ambient temperature is -25°C to +70°C, -40°C cold start, derating linearly above 50°C to 75% load at 70°C. The DRF series warranty is five years.
The DRF960-24-1 is 123.4 mm tall, 139 mm deep, and has a narrow 110 mm width, saving space on both the rail and in the cabinet. Remote on/off and a 30 V 1 A rated DC OK relay contact are provided as standard. When in standby mode using the remote on/off function, the power consumption is less than 1 W. Up to five units can be connected in parallel using the droop mode current share for systems requiring additional power.
Input-to-output isolation is 3,000 VAC, input-to-ground 1500 VAC, and output to ground 500 VAC. The DRF960 is certified to the safety standards of IEC/UL/CSA/EN 60950-1, UL508, and is CE marked in accordance to the Low Voltage, EMC, and RoHS directives. The unit is compliant to EN 55032-B (radiated and conducted emissions), EN 61000-3-2 harmonics, and IEC 61000-4 immunity standards.
- Compact size, takes up less space on the DIN rail and in the cabinet
- DC OK signal, remote on/off, voltage programming, and droop mode current share
- Up to 95% efficient with <1 W standby power consumption