EFR32BG22 Bluetooth Low-Energy 5.2 SoC Family
Silicon Labs' designed the EFR32BG22 (BG22) Wireless Gecko family of SoCs to meet the unique requirements of high-volume, battery-powered Bluetooth products. Featuring an ultra-low transmit and receive power (3.6 mA TX at 0 dBm, 2.6 mA RX) and a high-performance, low-power M33 core (27 µA/MHz active, 1.2 µA sleep) – BG22 delivers industry-leading energy efficiency that can extend coin cell battery life beyond five years.
- Bluetooth 5.2
- +6 dBm TX
- -106.7 dBm RX (125 Kbps)
- AoA and AoD
- 3.5 mA TX (radio)
- 2.6 mA RX (radio)
- 1.4 µA EM2 with 32 kB RAM
- 0.5 µA w/ RTC in EM4
- Bluetooth 5.2
- Bluetooth mesh LPN
- Direction-finding
- Apple HomeKit
- 5x5 QFN40 (26 GPIO)
- 4x4 QFN32 (18 GPIO)
- 4x4 TQFN32 (18 GPIO)
- 76.8 MHz
- FPU and DSP
- 352/512 kB of Flash
- 32 kB RAM
- 2x USART, 2x I²C, 2x PDM, and GPIO
- 12-bit ADC (16 channels)
- Built-in temperature sensor with +/-1.5°C
- 32 kHz, 500 ppm PLFRCO eliminates crystal