FGY140T120SWD Fast Discrete IGBT
onsemi's 1200 V, 140 A field stop VII (FS7) fast discrete IGBT in a TO247-3L package is ideal for solar, UPS, and ESS applications
- Low switching loss
- Maximum junction temperature (TJ): +175°C